Je slovo podnikateľ nadávka?

Autor: Juliana Horváthová | 26.3.2014 o 10:46 | Karma článku: 12,18 | Prečítané:  1024x

Tiež máte pocit, že označenie „podnikateľ" v sebe nesie určitý hanlivý náboj? Nie je mojou ambíciou v tomto krátkom texte  hľadať príčiny, prečo to tak u nás je. Rozmýšľam nad tým v posledných dňoch, pretože mám pocit, že najhoršou vlastnosťou jedného z kandidátov na prezidenta je to, že bol úspešný v podnikaní a dokázal zarobiť nemálo peňazí.  To je presne to, čo mnohým ľuďom kole oči. Úspešný podnikateľ predsa nemôže byť dobrý človek!  Je to len človek, ktorý vykorisťuje tých chudobných!  

Nechcem však písať o prezidentských voľbách. Už tu toho bolo napísaného zo všetkých strán dosť. Chcem sa len podeliť o svoj pohľad na ľudí – podnikateľov. Sú to podľa mňa ľudia, ktorí majú nápady a odvahu. Sú ochotní zobrať veci do vlastných rúk. Nesedia a nečakajú, že sa o nich niekto postará. Hľadajú sami možnosti a príležitosti, ako zarobiť. Potiahnu so sebou ďalších ľudí, ak majú nejakých zamestnancov. Odvádzajú štátu dane. Vytvoria vlastne z ničoho niečo, čo je v konečnom dôsledku plusom pre nich samotných, pre ľudí okolo nich a aj pre štát. Samozrejme, aj tu sú výnimky, ako vo všetkom. Napriek tomu však u mňa prevláda tento pozitívny pohľad.

Častokrát práve ľudia, ktorí sa takto sami uživiť nedokážu, na podnikateľov nadávajú. Nevidia to, že práve oni vytvárajú pracovné príležitosti a ani to, že posielajú do štátnej kasy nemálo peňazí, ktoré potom iní (povedzme to veľmi zjednodušene) môžu dostať ako podporu v nezamestnanosti. Nevidia a nechcú vidieť riziko, ktoré je pre podnikateľov každodenným spoločníkom. Vidia len to, že podnikatelia zarábajú. Cena výrobkov totiž zahŕňa ich maržu a to nie je fér voči ostatným obyčajným ľuďom. Veď keby tú maržu nemali, všetci by sme si všetko mohli kúpiť lacnejšie. Tým nás vlastne všetkých okrádajú. A to sa našej slovenskej mentalite ťažko pregĺga.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?